Sedm divů Česka


Našich sedm divů asi ani UNESCO nezná. Jsou vybrány lidmi, normálními občany tohoto státu. Nikdo nic neurčoval, nikdo nic neprosazoval. Rozhodlo o tom 1 213 362 platných hlasů. A to už je nějaký hlas lidu. Podívejme se nyní jen zde v článku na jejich seznam a skutečně stručnou charakteristiku v závorkách. Následuje výpis s počtem hlasů.
1.     Karlův most – 106 601
2.     Dlouhé stráně (elektrárna) – 105 603
3.     Pražský hrad – 99 509
4.     Karlštejn – 98 065
5.     Ještěd (vysílač) – 85 764
6.     Hluboká nad Vltavou (zámek) – 81 144
7.     Český Krumlov (historické centrum) – 90 796
zámek hluboká
Myslím, že další komentáře k jednotlivým lokalitám či objektům jsou naprosto zbytečné, protože je zná snad každý. Kdo ne, tak se může na internetu poučit. My se raději podíváme na lokality nebo objekty, které se neprobojovaly do finále.
Pomyslné osmé místo má Poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru, deváté pohraniční vojenské opevnění a desáté pak chrám Svaté Barbory v Kutné hoře.
Další místa jsou taktéž zajímavá, i když u některých nechápu co, a proč je někdo vůbec volil. Například Ervěnický koridor (665 hlasů). Taktéž jaderná elektrárna v Tušimicích (8 025 hlasů). To snad hlasovali jen zaměstnanci ne?
Ale to je můj problém, že jsem to nepochopil. Nikoho nezajímá, co se mi líbí a co ne. Ale nejsem v tom sám, například architekt a člen divadla Sklep, pan David Vávra by zase k mému největšímu údivu vyřadil ze sedmičky nejvolenějších zámek Hluboká nad Vltavou. Podle něj mu stavba nepřijde tak skvělá, jak řekl pro iDnes. Nu, vidíte, co člověk, to názor.
karlův most
Mne například zaujal Baťův Zlín (26 968 hlasů). Asi proto, že zde bydlím a nic zvláštního na tom nevidím. Holt prostě nejsem architekt a nemám ani „jejich oči“.
V každém případě prvních sedm by mohl navštívit každý, aniž by to považoval za ztrátu času. Takový hezký výlet najeden den určitě prospěje na zdraví i na duši.