S vozem z půjčovny dodávek Praha do bývalé zakázané zóny


Půjčovny dodávek poskytují své služby i na dovolenou. Jednou z možností je vycestovat do oblasti, kam lidé po čtyřicet let nesměli vstoupit, a kudy dnes vedou cyklostezky a silnice třetí třídy.

jezero na Šumavě

Kudy se táhla Železná opona

Železná opona je pojem, který charakterizoval období čtyřiceti let reálného socialismu v naší zemi. Byla to bariéra, která bránila lidem svobodně vstupovat na území států kapitalistického bloku, zejména do Rakouska a Spolkové republiky Německo. Dlouhá linie Železné opony se táhla podél státní hranice a tvořila předěl v pohoří, které jistě budete dobře znát – Šumava.

Po roce 1989 přestala plnit svou funkci a byla demontována a lidem se tak otevřela jedinečná možnost nejen navštívit Bavorsko, ale zejména si prohlédnout místa, kam takřka nevstoupila lidská noha několik desítek let, a která díky přirozenému přírodnímu vývoji je v současné době zajímavou a atraktivní lokalitou.

krajina pošumaví

Můžete se do těchto míst vypravit i s pronajatou dodávkou z půjčovny dodávek Praha 4 a prozkoumat celou oblast kupříkladu od Stožce až do Vyššího Brodu. Vezměte s sebou jízdní kola, dodávka je bez problémů uveze a s vašimi přáteli tu můžete trávit za slunečného počasí krásné letní dny.

Pobyt můžete zahájit u osady Jelení vrchy, projet se na kole podél Schwarzenberského plavebního kanálu a autem pak pokračovat na Želnavu a do Nové Pece a dále podél pravého břehu Lipenské přehrady, kudy se Železná opona táhla v délce dobrých třiceti kilometrů.

Jistě vás osloví obec Přední Zvonková, Pestřický vrch, Kozí stráň, rašeliniště Borková a Kyselov, Soví vrch, zřícenina hradu Vítkův kámen, Přírodní rezervace Niva Horského potoka a Přírodní park Vyšebrodsko. Nenechte si ujít také obec Loučovice, přehradní hráz Lipna a úchvatný vodní kaňon s obřími balvany s názvem Čertovy proudy. A pokud vás lákají daleké rozhledy, vydejte se k vrcholu rezervace Čertova stěna, bude to pro vás nezapomenutelný zážitek.