Jak se cestuje do JAR?


Jižní Afrika leží pomalu až na druhém konci světa, a navíc na takzvaném černém kontinentu, který, a to často i právem, vyvolává v našincích určité pochyby a obavy. Není divu vzhledem k tomu, kolik mají aspoň někde v Africe exotických i běžných, ale přesto nebezpečných nemocí, kolik je tam nehostinných oblastí, kolik válek a ozbrojených konfliktů, kriminality, byrokracie a dalších nepříjemností.

Jenže Jižní Afrika není v těchto ohledech zase až tak docela Afrika. Jistě, od každého ze zmíněných problémů se tam aspoň trochu najde, ale není to rozhodně tak zlé, aby to našince od cesty tam odrazovalo. A pojmete-li tedy úmysl do této země zamířit, chce to povědomí o podmínkách, jež ale nejsou ničím, s čím by se našinec lehce nevypořádal.

hroch ve vodě

Před vstupem do země je třeba mít hlavně cestovní pas, který je spolu s letenkou a penězi tím skutečně jediným, bez čeho se tu neobejdeme. Cestovní pas pak musí mít strojově čitelnou zónu a měl by přesahovat aspoň o devadesát dní plánovanou dobu pobytu. Plus by prý měl mít i dvě volné stránky vedle sebe pro vyznačení vstupního a výstupního razítka, což je ale prakticky nevýznamné. A pokud tu pak hodlá našinec řídit auto, musí mít mezinárodní řidičský průkaz.

Při obchodních a turistických cestách nepotřebuje našinec na dobu kratší než devadesát dní vízum, jinak lze toto získat na velice dobře vystupující ambasádě v Praze. Ovšem pozor, do onoho devadesátidenního limitu se započítávají i krátkodobé výjezdy do jiných, třeba sousedních zemí. A pokud pak chce člověk zmíněnou devadesátidenní lhůtu prodloužit, může, ale musí o to požádat úřady na místě aspoň dva měsíce předem.

žralok v Africe

Jinak je tomu pouze v případě mladistvých, kteří musí mít při cestě s oběma rodiči svůj pas a rodný list s údaji o obou rodičích, při cestě s jedním rodičem navíc souhlas druhého rodiče na příslušném formuláři, kopii jeho pasu a kontaktní údaje, a v případě nemožnosti tohoto soudní rozhodnutí nebo úmrtní list rodiče, a při cestě bez rodičů to výše zmíněné o obou rodičích, případně někdy i prohlášení ředitele školy mající tyto údaje k dispozici a zvací dopis od osoby, u níž bude mladistvý v JAR pobývat, a kopie jejích dokladů.

Což vypadá složitě, ale nic složitého na tom není.

A pokud nepřijíždíte ze země s výskytem žluté zimnice nebo máte očkovací průkaz s platným očkováním proti této nemoci, do země vás bez problémů pustí.