Výchova dětí aneb, jaká slova nepoužívat


Výchova dětí je pro nás v podstatě tabu. Děti jsou tvrdohlavé, mají svoji pravdu, chtějí si to udělat sami a po svém… Mnohdy se nejeden rodič neudrží a vztekne se úplně stejně, jako to malé dítě. A jaká slova tedy dětem neříkat?
ruka na obličeji
Ne, nedělej to, nesmíš, nech toho
 Nejhorší, co můžete udělat, je říct dítěti NE a nevysvětlit mu proč. Dítě totiž sice cítí a slyší ten zápor ve vašem hlase, ale nechápe, proč danou věc nesmí dělat. Buďte trpěliví a vysvětlete dítěti, proč nesmí danou věc dělat. Jak se říká, zakázané ovoce nejvíce láká, naučte tedy děti fungovat bezpečně a používejte co nejméně záporů.
Nevztekej se, buď zticha, neřvi!
Vztek a pláč jsou u dětí projevem emocí, které v sobě mají a které ještě neumí dostatečně ventilovat jiným způsobem. Tím že dítěti „zakážete“ a budete tlumit jeho vztek, zaděláváte si akorát na problém v budoucnu. Dítě v sobě sice začne emoce tlumit, ale ty se stejně jednou nějak dostanou ven a bude to ještě horší. Pokud máte doma malého vzteklouna, naučte se, jak je efektivně uklidnit, nebo si prostě na jeho záchvaty vzteku a pláče musíte zvyknout. Zakazování nemá smysl – stejně nepomůže. Vyhrožování jakbysmet.
uplakaná holčička
Nebudu s tebou diskutovat
Základem každého vztahu je komunikace a dostatek respektu v komunikaci. Tím že s dítětem nebudete o ničem diskutovat, a budete mu akorát poroučet a vnucovat mu svoji pravdu, pak dojdete akorát k tomu, že bude dítě o to víc naštvané, protože si nic nenecháte vysvětlit. Pokud chcete, aby vás vaše dítě respektovalo, musíte nejdříve respektovat vy jej a ukázat mu tak kladný příklad.
Výchova dětí je někdy oříšek a vychovat děti tak, aby z nich byli slušní lidé, kteří však mají dostatek sebevědomí, aby se dokázali prosadit je opravdu těžké. Postupem času se vám to ale určitě povede a budete se svojí prací určitě spokojeni.