Nový trend v podobě rostlinných mlék


S rostlinnými mléky se v posledních letech doslova roztrhl pytel, není snad nikdo, kdo by o nich ještě neslyšel. Rostlinné nápoje mají na první pohled stejnou konzistenci jako kravské mléko, vaří se z něho i peče, dokonce se může přidat do kávy nebo čaje, přesto to není mléko. Jsou ale doopravdy pro naše tělo tolik přínosné nebo se jedná pouze o marketingový tah, který cílí na zdravější životní styl?

sklenice s mlékem

Po staletí bylo kravské mléko považováno za jednu z nejdůležitějších složek lidského jídelníčku. Je v něm obsaženo přeci spoustu bílkovin, vápník a další živiny, které pomáhají se správným vývojem lidského těla. Jenže v posledních letech se stále častěji začínají ozývat i opačné názory, které naopak tyto přínosy pro lidský organismus zatracují. Kravské mléko dle slov některých odborníků není až natolik zdravé a pokud opomene tento fakt, na scénu přichází i etika, ekonomika či ekologie. Na scénu se tedy dostaly tzv. rostlinná mléka z mandlí, kokosu, máku nebo konopí. Jenže dokážou tyto náhražky skutečně plnohodnotně nahradit kravské mléko, na které jsme zvyklý už od brzkého věku?

Největším rozdílem mezi živočišnými a rostlinnými mléky je jejich nutriční hodnota, kdy zatímco kravské mléko obsahuje bílkoviny obohacené o všechny potřebné esenciální aminokyseliny, sacharidy složené z laktózy, některé vitamíny a tuky, u rostlinných nápojů bychom toto složení hledali jen stěží.

  • Mandlové mléko

skořápkové ovoce

Rostlinné mléko, které je svým složením vhodné i pro alergiky na lepek. Jedná se o jedno z nejpopulárnějších rostlinných mlék a to hlavně pro svou příjemnou chuť a lehkou konzistenci. Ovšem ani mandlové mléko není pro každého, jeho výživové hodnoty nejsou nijak ohromující a lidé trpící intolerancí na mandle by se mu měli vyhnout. Mandle cena https://www.nakliceno.cz/mandle/ je sice poněkud vyšší, ale tento rostlinný nápoj stojí určitě za vyzkoušení.