Jak snížit své měsíční náklady


Prvním krokem ke snižování nákladů je znát, kolik vás vůbec život stojí. Kolik měsíčně platíte? Máte hypotéku nebo platíte nájem, pojištění, auto? Kolik peněz sypete do potravin? Chodíte se bavit nebo máte zvířátka? Je potřeba si sepsat všechny příjmy a výdaje. Ideálním stavem je ušetřit každý měsíc alespoň 10 % svého hrubého platu. Je to pro vás reálné? Pokud ne, můžete se začít dívat na to, které výdaje by šli ze seznamu vyškrtnout a přidat je k úsporám.
péče o rostlinu
·         Nákupy
Podívejte se, kde vám peníze utíkají za zbytečnosti. Vyškrtněte všechny věci, které vůbec nepotřebujete. Mluvím například o svíčkách a obrázcích. Také je zbytečné kupovat nové talíře jenom kvůli tomu, že už se mi ty staré nelíbí, že jo? Zeptejte se taky samy sebe, jestli nemáte příliš náročné děti a jestli těch hraček už opravdu nemají dost.
·         Bydlení
Přístřešek je druhým základním kamenem Maslowi pyramidy potřeb, a tak je důležité se pozastavit nad tím, jak využívám prostor, ve kterém bydlím. Jsem obklopena zbytečnostmi, které pouze zabírají místo a sbírají na sobě vrstvy prachu nebo vědomě využívám každý kout? Vystačila bych si s něčím menším, s něčím jednodušším? Také je možné ušetřit na energiích, zejména když porovnáme dodávku s jinými společnostmi. Přechodem k úsporným žárovkám a spotřebičům přilepšíme nejen svojí peněžence, ale i přírodě.
·         Jídlo
Kolik jídla týdně vyhodím? Kupuju jen to, co doopravdy dokážu sníst? Kolik peněz navíc platím za atraktivnější obaly výrobků, které jsou stejně kvalitní jako ty v méně hezčích obalech?U jídla je potřeba plánovat např. na týden dopředu a podle toho nakupovat. U položek s vyšší cenou je také vhodné nakouknout do akčních letáků, zda někde na dané zboží není sleva.
zvětšená hotovost
·         Doprava
V některých krajích je možné si zařídit průkazky na MHD v kombinaci s jiným dopravním médiem a ušetřit tímto způsobem. Pokud jezdíte autem, opět se zamyslete, jestli by pro vaše účely nestačilo auto jednodušší nebo raději žádné.
Posledním krokem už je mít dostatečně jasný cíl a disciplínu. Proč peníze šetřím/na co je použiji a co mi to přinese? Je více než jasné, že se nějakým zásadním způsobem nelze omezovat dlouho, ale jako krátkodobé krizové řešení doporučuji začít s těmito kroky.