Péče o záclony


Záclony určitě patří k nejpoužívanějším bytovým doplňkům u nás. Kromě toho, že poskytují soukromí a zastínění, plní také samozřejmě estetickou funkci v interiéru. Na oknech bohatých domácností se objevovaly už na konci sedmnáctého století, v podobě, jak je běžné i dnes. Tedy zavěšené na garnýži ze dvou kusů. Nejčastějším použitým materiálem bylo hedvábí, nebo jemná bavlněná paličkovaná příze.
dlouhá záclona

Druhá polovina devatenáctého století přináší první strojově vyrobené tylové a krajkové kousky, které si svými malými náklady na výrobu už mohl dovolit téměř každý.

Dnešní doba přeje zejména záclonám, které se vyrábějí z umělých vláken. Předností tohoto materiálu je jeho snadná údržba a lehkost. Jako každý materiál, který je vystaven působením různých vlivů, tak i záclona zavěšená na okně se jim nevyhne. Působí na ni zejména prachové a pylové částice, sluneční záření, a neblahý vliv na jejich vzhled má i cigaretový kouř, či špatná funkce kuchyňské digestoře, kdy mastné páry sedají místo do jejího filtru, přímo mezi očka záclony.

Proto je třeba nejlépe na začátku každého ročního období záclony vyprat.
jedlá soda v misce

A jak na to?

· záclonu sejmeme z okna co nejopatrněji, abychom nevířili v ní zachycený prach. Toho se zbavíme jemným vyprášením (například z balkónu)

· pokud se rozhodnete pro praní v pračce, výrobce doporučuje teplotu třicet stupňů, s programem na praní jemného prádla, kdy se buben pračky otáčí minimálně, a tak tkaninu co nejvíce namáhá

· Pokud je záclona opatřena umělohmotnými žabkami, není třeba je pokaždé sundávat. Stačí, když celý kus vložíte do speciálního pracího sáčku.

· vyplatí se investovat do speciálního pracího prostředku, který už obsahuje bělidla a změkčovadla, vracející záclonám původní vzhled

· vystačit si ale můžete i se lžičkou jedlé sody, přidané k běžnému pracímu prostředku, která má také skvělé bělící účinky

· Záclony ždímejte pouze na malých otáčkách a velmi krátce. Ještě mokré je pověste, vypnou se