Jak čelit dronům?


Přestože pozitivní dopady dronů jsou nezpochybnitelné, skýtá tento výdobytek moderní techniky i své stinné stránky. Jelikož není používání dronů vyhrazeno pouze ozbrojeným složkám, nýbrž i široké veřejnosti, čas od času zapříčiní neštěstí, ať už se jedná o nešťastnou nehodu nebo cíleně zamýšlený útok. Tyto bezpilotní letouny totiž mohou kolidovat s civilními letadly, přelétat bez povolení nad fotbalovými stadiony či koncerty, zajišťovat dodávky drog a zbraní ve věznicích nebo pomocí kamer snímat místa, na která lidské oko nedohlédne. Nebezpečí v podobě dronů je tedy vážným rizikem a již se začaly objevovat strategie, jak této hrozbě čelit.
létající drone
Podle slov Fabiana Ochsnera, marketingového ředitele společnosti Rheinmetall, jež je největším výrobcem zbraní v Německu, bylo impulzem pro obrat v postoji vůči komerčnímu rozšíření dronů jejich využívání ze strany Islámského státu pro přepravu munice v Iráku a Sýrii. Technologie určené pro detekci, identifikaci a zadržení dronů se tak staly hlavním tématem leteckého veletrhu v Singapuru, největšího asijského veletrhu tohoto druhu, na kterém firma Rheinmetall představila i jeden ze svých posledních návrhů na řešení dané problematiky.
Představitelé společnosti se domnívají, že ideálním řešením by bylo, kdyby jednotlivá letiště využívala vlastní drony vybavené sítěmi, do kterých by zachycovaly jiné drony, které by představovaly potenciální nebezpečí a následně by s nimi přistály na předem určeném bezpečném místě.
stop znamení
Firma si od této metody slibuje, že se už nebudou opakovat incidenty, jakými bylo dočasné uzavření ranveje na londýnském letišti Gatwick v červenci roku 2017, kdy byl zaměřen dron, který následně způsobil odklon a zpoždění několika letadel. Rheinmetall rovněž testuje i méně agresivní metodu ve formě vysoce výkonné laserové pistole umožňující zneškodnění dronu až na vzdálenost 1,5 kilometru.